Keşkesiz Doğum İstatistikleri

Keşkesiz Doğum Modeli ve Ekibi ilk defa 2010 yılında Uzm.Psk. Neşe Karabekir ve Ebe Serpil Varlık ile birlikte  hayata geçirilmiştir. Bu tanıma göre Keşkesiz Doğum:

 

“Keşkesiz Doğum, ailenin mutlaka doğuma hazırlık eğitimi aldığı, tıbbi bir engel olmadığı sürece kendiliğinden başlayan, doğal hormonların optimum koşullarda aktif olarak salgılandığı, mümkün olduğunca müdahale edilmeden yapılan, bebeklerin doğar doğmaz anne kucağı ile buluştuğu ve orada ilk emzirmeye kadar en az 1 saat kaldığı ve doğum şekli ne olursa olsun doğuma şahit olan herkesin doğumdan «KEŞKESİZ» çıktığı doğumlardır. Doktor, ebe/doula ve doğum psikoloğundan oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilir.”

 

 

Tanımından da anlaşılacağı üzere keşkesiz doğumlarda doğum şekli önemini artık yitirmiştir. Önemli olan ailenin kendi ve bebeği ile ilgili kararlara aktif katılımıdır. Bu sayede doğum şekli ne olursa olsun aile doğumdan mümkün olduğunca keşkesiz çıkacaktır. Bazen sezaryen olacak, bazen vakum takılacak, bazen epidural anestezi yapılacaktır. Ancak aile her zaman bu müdahalelerle ilgili bilgilendirilecek ve çok acil tıbbi bir sorun olmadığı sürece kendi ve bebeği ile ilgili en uygun kararı kendisi verecektir. Kararlara aktif katılım bir yandan keşkeleri azaltırken diğer yandan da doğum sonrası depresyon oranı neredeyse sıfıra inecektir.

 

Ocak 2020 itibarı ile Keşkesiz Doğum ekibimiz ile doğumlarına rehberlik edilen ailelerin doğum sonuçları ve müdahale istatistikleri aşağıdaki gibidir;

Normal doğum  % 87.9 ( ikiz, makat, suda doğumlar dahidir)

 

Anne-Bebek Dostu Sezaryen %12.1 (sezaryenler doğum başladıktan sonra medikal bir sebep varsa yapıldı ve doğan her bebek sezaryen boyunca anne kucağında kaldı)

 

Anne bebek bağlanması ve ilk 30 dak. içinde emzirme %100
Kordonun geç kesilmesi (en az 1 dakikadan fazla) %94.6
Doğum başlatma % 2
Doğum başladıktan sonra indüksiyon (suni sancı) % 6
Epizyotomi % 9.8
Vakum Uygulanması %3.1
Doğumda Epidural Analjezi İhtiyacı %1.9
Mortalite/Morbidite 0
Doğum sonrası depresyon 0

Görüldüğü gibi tüm 1 tanesi hariç tüm doğumlar kendiliğinden başlamıştır. Doğumda müdahaleler gerekmedikçe kullanılmamış, gerektiği zamanlarda da aileler kararlara aktif katılmışlardır. Bu doğumların gerçekleştirildiği özel hastanelerde sezaryen oranı %60-70 arasındayken, Keşkesiz Doğum Ekibimiz ile bu oran % 12 seviyesine inmiştir. Epizyotomi oranı % 9.8 olmuştur ve ciddi ileri derece vajinal  yırtık hiç görülmemiştir.

Ve tüm bunlar yapılırken anne ve bebek sağlığından asla ödün verilmemiştir. Doğum sonrası anne ve bebeklerde bakımı gerektirecek sorun, veya doğum sonrası depresyon hiç görülmemiştir.

 

Ancak bunun için siz aileler büyük görev düşüyor. Yukarıdaki istatistiklere ulaşmak için bu aileler;

 

  1. 18 saatlik Keşkesiz Doğum Eğitimini tamamladılar. (sadece bir hafta sonu)
  2. Doğuma inanan ve vakti olan bir uzmanla çalıştılar
  3. Doğum psikoloğu ile kendileri ve aileleri çalıştı
  4. Birebir ebe desteği aldılar

 

Bu sayede doğumda pasif bir onaylayıcı konumdan çıkıp aktif bir rol aldılar, kararlara aktif katıldılar ve en önemlisi doğum sorumluluğunu ekiple paylaştılar. Böylece doğum şeklinden bağımsız olarak keşkesiz ve coşkulu doğumlarla bebeklerine kavuştular.

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir