İdeal Doğum Servisi

İdeal bir doğum servisinin tek hedefi artık sadece anne ve bebek hayatını kurtarmak olmamalıdır. Bu zaten sunulamıyorsa o hastane kapatılmaya adaydır. Oysa ideal doğum servisi anne ve bebeklerine gerçek hizmeti sunarken doğum öncesi, doğum ve sonrasında tam destek olur. Doğumdaki kararlara aktif katılabilecek düzeyde ailelere eğitim sunar. Doğumda birebir destek hizmeti verir. Doğum sonrası Bebek Dostu Hastane Kural 4’te yazıldığı gibi en az bir saat boyunca bebeğin memeyi kendiliğinden bulması için bebekleri anne kucağında tutar. Ten Tene Teması önemser. Doğum sonrası anne memnuniyetini her şeyden çok dikkate alır.

Bu hizmetler maalesef tek bir nöbetçi ile çözülemeyecek kadar detaylı ve önemlidir.

Bunun için gerekli ve yeter sayıda personeli çalıştırma sorumluluğu yönetimindir. (Hayalinizdeki hizmeti alamadığınızda oradaki görevli doktor ve ebelere yüklenmeyin. Bu organizasyon eksikliğinden onlar da mağdurlar. )

Bu personeli yeterli düzeyde eğitmek yine yönetimin sorumluluğudur.

Doğuma hazırlık kurslarının tam ve yeterli olmasını sağlamak yönetimin birinci görevidir.

Çalıştırdığı doktor, ebe ve hemşirelere uygun çalışma ortamı sunmak, her türlü modern tıbbi alet ve gerekli malzemeyi temin etmek yönetimin sorumluluğudur.

Doğum sonrası Kural 4 uygulası için (bebeğin doğumdan sonra ilk emzirmeye kadar anne kucağında tutulmasını anlatan Bebek Dostu Hastane kuralı) yeterli personeli temin etmek yönetimin sorumluluğudur.

Bunlar olmadığında, bu yetersiz şartlarda doktor ve ebeler elbette birinci planda anne ve bebek sağlığını düşünerek aileye zarar gelmemesi için tüm önlemleri alıyorlar ve doğum tercihlerinizi üzülerek mecburen geride tutabiliyorlar.

Doğum için hastane seçiminizde yukarıdaki ideal şartları istiyorsanız taleplerinizi yönetimlere iletin.

Siz bunları sağlarsanız size hizmet veren  sağlık personeli de rahat edecek ve tercihlerinizi daha kolay dikkate alabilecektir.

Bütün bunların sağlandığı bir hastanede ise, herşey yolundaysa, aile tercihlerini ön planda tutmak doğum servisinin ve personelinin sorumluluğudur.

Bu arada küçük bir not:

Doğumla ilgili yeterli bilgiye ulaşmak, doğum tercihlerini yapmak, doğum tercihlerini doktoruna iletmek, doğum ile ilgili tüm kararlara aktif katıldığında bunun sorumluluğunu almak ailelerin birincil sorumluluğudur. Bu sorumluluğa ulaşmak için ihtiyacınız olan rehberliği düzenlediğimiz doğum kurslarımızda zaten bulabilirsiniz.

Keşkesiz Doğum Ekiplerimiz de bu temel eksikliklerden dolayı, ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkmıştır. Tüm bu personel eksiklelerinin telafisi ebe ve doğum psikologlarımızın ek çalışmaları ile sağlanmaktadır.

Öneri;

Herkes sorumluluğunu yerine getirecek ki hayalimizdeki doğum ortamlarına kavuşalım. Ve görüldüğü gibi bunun için HERKESİN DOĞUM YOLUNDA EL ELE VERMESİ GEREKİR.

Dr.Hakan Çoker

Eylül -2016

You may also like...