Doğumda Ten Tene Temas ilk ve temel ihtiyaçtır.

 

Bebeklerin doğar doğmaz en büyük ihtiyaçları, kordonu bile kesilmeden anne cildine çıplak olarak bırakılmasıdır.  Buna ten Tene temas denir. Önerilen kordonun en az 1 dakika beklenerek kesilmesidir. Bu sayede hem bebeklerin yeni solunum sistemine adaptasyonları daha güvenli olur hem de bu bebeklerde anemi daha az görülür.

Bebek anne cildi ile temas ettiğinde üzerine sıcak bir havlu örtülmesi yeterlidir. Anne cildi onu derhal ısıtır, yani bebek sanki kuvöze konulmuş gibi olur. Daha sonra tüm ilk bakımları da orada yapılabilir.

Dünya Sağlık Örgütü Bebek Dostu Hastaneler için kurallarında 2009 yılında revizyona gitti. Revizyonda 4. aşamada yazılı olan “Yarım saat içinde annelerin emzirmesine yardım ediniz.” kuralının artık aşağıdaki gibi yorumlanması istendi. (15)

“Doğumdan hemen sonra bebekleri en az 1 saat Ten Tene Temas olacak şekilde anne kucağına bırakınız. Anneleri, emme için bebeklerin hazır olduğunu gösteren bulguları fark etmeleri için cesaretlendiriniz. Gerekirse yardım teklif ediniz.”

Yani başka bir deyişle, kucağa bırakılan bebeklerin ilk emzirme kendiliğinden gerçekleşene kadar en az 1 saat anne kucağında kalması öneriliyor. Bu sırada araya herhangi bir bez konulmamasına ve bakımlar için başka bir odaya götürülmemesine dikkat etmek gerekiyor.

Bilimsel veriler için 2177 katılımcının(anne bebek çifti) dahil olduğu otuz dört rastgele gözlenmiş deneme yapılmıştır.

Başlıca sonuçlar olarak;

  1. Doğum sonrasında birden dört aya kadar olan emzirmede kayda değer istatistiksel pozitif bir etkinin olduğu
  2. Ten Tene Temas’ın emzirme süresini arttırdığı
  3. Erken doğan bebeklerde erken Ten Tene Temas ile daha iyi solunum sağlandığı
  4. Erken doğan bebeklerde erken Ten Tene Temas ile doğumdan sonraki 75-90 dakikada kan şekeri değerinin önemli derecede yüksek olduğu gözlenmiştir

 

Doğum sonrasında Ten Tene temas,  hizmet verdiğimiz Keşkesiz Doğum Modeli ve Ekibi olarak en çok dikkat ettiğimiz konulardan biri ve olmazsa olmazımızdır. Yani tıbbi bir sorun yoksa, doğum şekli ne olursa olsun (doğum, iepiduralli doğum, müdahaleli doğum, sezaryen) bebeklerin doğar doğmaz Ten Tene Temas için anne kucağına konulmasını ve alınmadan en az 1 saat orada kalmasını çok önemsiyoruz. Doğumda sağlıklı bağlanma denilen olayda da zaten bu tanımlanır ve bebeğin kendiliğinden giderek memeyi bulması hedeflenir.

You may also like...

1 Response

  1. Ocak 1, 2018

    […] ile mümkün en geniş yüzeyi ile çıplak Ten Tene Temas halinde […]